Oměj šalamounek

20. ledna 2012 v 14:34 | Syrion |  Byliny
Latinský název: Aconitum napellus
Slovenský název: prilbica modrá
Obecné názvy: Vlčí mor, zlý míšek, bačkorky
Původ: Evropa

Oměj je prudce jedovatá bylina. Tato až 150 cm vysoká trvalka s přímou, pevnou lodyhou a velkými dlanitými listy roste v zahradách jako okrasná květina, i ve volné přírodě po celé Evropě především na vlhkých místech, v lesích a u potoků. Typický přilbový tvar horního kališního plátku modrých až sytě fialových květů dal oměji jméno šalamounek (dle přilby, kterou nosil král Šalamoun). Kvete od května do srpna. Všechny části rostliny jsou prudce jedovaté, při jakékoliv manipulaci s ní byste měli nosit rukavice. Jed, alkaloid zvaný akonitin, paralyzuje nervy, snižuje krevní tlak a případně zastavuje srdce. Požití některé části rostliny může mít za následek zvracení a posléze smrt udušením (byl využíván i k eutanazii), dokonce i náhodný dotyk může vyvolat pocit znecitlivění a mravenčení. Akonitin je tak účinný, že nacističtí vědci jej za druhé světové války doporučili jako vhodnou látku pro otrávené střely. V řecké mytologii akonitin prýštil ze slin tříhlavého psa Cerbera, když ho Herkules táhl za sebou z Hádu. A legenda dala oměji další obecné jméno, vlčí mor, protože dle ní staří Řekové používali tuto bylinu k trávení vlků a jejich lovci jako šípový jed.

Sběr
Užívanou částí je hlíza, která se sbírá na podzim, nejčastěji v říjnu. Sbírají se mladé, dceřiné hlízy, které vyrostly v roce sběru, nikoli mateční hlíza. Ojediněle se sbírá i nať, a to buď před rozkvětem, nebo v době květu.

Užití v léčitelství
Pro velkou jedovatost této rostliny je v lidovém léčitelství vnitřní použití vyloučené. Ani vnější použití se nedoporučuje, ačkoli zevně se dá použít jako místní anestetikum. Dříve se zevně aplikoval při revmatismu.

Užití v magii
Oměj bývá spojován s černou magií a to s těmi nejzlovolnějšími kouzly. Je spojován s podsvětím, lze ho použít při přivolávání mrtvých i ke vstupu do podsvětí, což ale není dobrý nápad zkoušet, protože je dost pravděpodobné, že už byste se nevrátili… Oměj je využíván i při nekromancii. Také jsou zmínky o jeho využití v létacích mastích, ale existuje dost spolehlivějších bylin. Snad jediný způsob využití, který by Vás měl zajímat, je to, že ho lze použít proti vlkodlakům i jiným lykantropům. Jak jistě víte, vlkodlaci jsou značně odolní proti zranění obyčejnou zbraní i proti většině jedů. Jed oměje je však tak silný, že i vlkodlačí metabolismus s ním má co dělat, a pokud je vlkodlak oslabený - třeba zraněný - může mu podlehnout. Proto se proti vlkodlakům používají zbraně namočené v omějové šťávě či tinktuře.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 wedding party gowns wedding party gowns | E-mail | Web | 14. ledna 2013 v 12:03 | Reagovat

Great tip! I'll add this website to my bookmarks. I simply added your web site to my blog roll, I hope youd take a look at doing the same.
http://www.askdresses.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama