Blín černý

8. března 2012 v 16:21 | Syrion |  Byliny
Latinský název: Hyoscyamus niger
Slovenský název: blen čierny
Obecé názvy: blekot, blán, černý mák


Blín černý je jednoletý nebo dvouletý plevel vysoký dvě stopy, s bledě žlutými, fialově žilkovanými květy. Plody jsou tobolky otevírající se víčkem a jsou stejně jako zbytek rostliny jedovaté. Roste na pustých místech, na rumištích, u cest, zvláště na písčité půdě. Kvete od května do srpna. I když blín obsahuje alkaloidy podobné těm, které najdeme v jeho blízkých příbuzných (v durmanu a rulíku), těší se pověsti mimořádně odporně páchnoucí rostliny. Je znám případ, kdy v dva lidé v severní Anglii za horkého dne omdleli v blízkosti blínu. Skutečně je pravda, že různé druhy blínu sužují mozek a zbavují člověka zdravého rozumu a krom toho vyvolávají závratě.

Ve středověku se blín přidával do piva, aby se zvýšily jeho opojné účinky. To bylo roku 1516 v Německu zakázáno zákonem, nadále se pivo smělo vařit jen z vody, ječmene a chmele (kvas byl povolen až později).

Riskantní používání blínu jako anestetika je známo od do Římanů až po devatenácté století, kdy se začal používat éter a chloroform. Takzvaná "uspávací houba" se namočila do roztoku blínu, máku a mandragory. Také se mohla usušit a před dalším použitím navlhčit, aby pacient mohl inhalovat výpary. Když měl štěstí, upadl do narkotického spánku a nic si z lékařského zákroku nepamatoval, při slabé dávce ale mohl cítit všechno a když měl vážně smůlu, zemřel.


Sběr
Sbírá se list nebo celá nať, pro magické použití i kořen. Blín lze i pěstovat, ale většinou se to nedělá, snad jen ve specializovaných bylinných zahrádkách (a raději blín nesázíme do blízkosti jiných léčivých rostlin).


Užití v léčitelství
Blín je velice jedovatý, proto se pro léčení může užívat jen pod odborným dohledem. V lidovém léčitelství se používal proti bolesti, při nervových chorobách, proti křečím a také při vředových chorobách žaludku a při astmatu. Při bolestech zubů se kousala semena.


Užití v magii
Blín údajně tvořil základní ingredienci "létacího" lektvaru. Taková mast z blínu, rulíku, mandragory a několika dalších jedovatých bylin, je-li aplikovaná na kůži, může u člověka vyvolat pocit, že létá. Takovým směsím se říkalo ďáblův recepis. Kouř z páleného blínu pomáhá zvýšit jasnozřivost a citlivost pro psychické vjemy, proto se používá při věštění. Také může napomoci při kontaktu se zemřelými. Pokud chceme přivolat déšť, házíme blín do proudící vody, ke zvýšení účinku můžeme použít zaklínadlo "aqua forte," pokud chceme vyvolat bouřku, házíme blín do vařící vody a použijeme zaklínadlo "excitare fluctus," případně jeho silnější obdobu "excitare fluctus superimus."

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama