Bříza

14. března 2012 v 8:00 | Syrion |  Keltský horoskop
Birke - Betula - birch
Bříza bývá bez plodů, stejně tak jsou její větve bez sémě. V koruně krásná, přesto na špici šumící, něžně porostlá lístky, ve větru se houpající. (stará runová píseň)

Osobnost
Osobnost narozená ve znamení břízy je něžná a krásná bytost. Povahou je velmi dynamická a aktivní, se spoustou talentu, kterým na sebe přitahuje pozornost okolí. Své elegantní vystupování dokáže velmi dobře uplatnit na jevišti stejně jako ve všedním životě dokáže prosadit svůj smysl pro vnímání krásy.
Bříza je sympatická a přátelská a kterýkoliv jiný strom si ji rád drží ve své blízkosti, protože vždycky dokáže kolem sebe šířit dobrou náladu a sama zůstává skromná a nenáročná.
Mezi stromy patří k nenáročnému druhu, nikdy se nevyjadřuje hlasitě a vulgárně a není opovržlivá ke svým bližním. Bříza zůstane jednou pro vždy přizpůsobivá, najdeme ji ve velkoměstě i v panenské přírodě. Ovšem i přes její křehké vzezření bychom ji neměli podceňovat. Je houževnatá a schopná tvrdě pracovat, aby dosáhla svých cílů.
Milostný život břízy není nijak zvlášť prostoupen vášní, zato je však bříza ve svých citech stálá a věrná. Udělá cokoliv, jen aby s ní byl partner spokojený. Nikdy nelituje svého rozhodnutí, i přesto, že se ukáže, že to byla velmi špatná volba.
Její inteligence je ve většině případů nadprůměrná a jde ruku v ruce se silnou představivostí. Proto bude za příznivých okolností vždy tíhnout ke tvořivosti a nápaditosti. Její inteligence, fantazie a píle by jí měly otevírat všechny dveře dokořán. Bohužel ctižádostivost nebývá její silnou stránkou. Útulný domov, spokojenost při práci a večer dobrá kniha - tyto věci jí plně postačí ke štěstí. Je vždy obklopena atmosférou plnou klidu.


O stromu
Její jméno pochází ze staroněmeckého slova "birha" a v překladu znamená jasný, zářivý. Tomuto popisu odpovídají její lístky, na jaře světlezelené, na podzim zlatavé. I její stříbrošedý kmen, který je štíhlý a ohebný. Jen velmi zřídka je kmen břízy rovný: bříza bytostně touží po přizpůsobivosti. Je to strom, který náleží mladé tvůrčí bohyni a jako májový strom je přiřazen jaru a začínajícímu létu. V mnoha kulturách je bříza považována za tajemný strom, plný tvořivé síly, který léčí neduhy.
V keltské Gravesově abecedě je to první strom; v době, kdy se rozvíjejí první březové lístky, je čas začít osévat. Bříza je stromem rozpuku, první vlaštovka jara, prýští z ní jarní míza. Díky své ohebnosti často nechává zaschnout staré větve a dovolí novým větvičkám, aby vyrašily přímo na kmeni.
Jako strom průkopník dokáže bříza růst ve velmi skromných podmínkách: bříza pýřitá roste v mokrých a bažinatých oblastech, bříza bělokorá na půdách suchých, dokonce štěrkovitých. Je rozšířena až do oblasti arktické hranice stromů a do severských zemí, kde je kromě borovice jediným rostoucím stromem.
Protože březová kůra téměř netrouchniví, lidé ji využívali k výrobě nádob, oblečení a obuvi, rovněž sloužila jako materiál pro sttřešní krytinu a podkládaly se s ní rákosové střechy. Pokládala se rovněž mezi trámy, které ležely na kamenech nebo ve vlhkém prostředí. V době velkého hladu se březová kůra mlela a míchala s moukou, ze které se pak pekl chléb. Kůra rovněž sloužila k činění kůží: juchtový olej je vyroben z ojele březového, kterým se ošetřovaly kůže při činění. Z březového proutí se vyráběla košťata, z březového dřeva nábytek a podobné věci. Z jemných kořenů zakrslých bříz vyráběli Laponci přehozy a peleríny. Listí sloužilo dříve jako krmivo pro ovce a je rovněž stravitelné pro člověka. V lidovém léčitelství se doporučuje čaj z čerstvého listí , který pročišťuje krev a pomáhá při všech nemocech souvisejících s vylučováním, jako je revma, ledvinové kameny nebo nečistoty pleti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pájina Pájina | Web | 16. března 2012 v 12:46 | Reagovat

děkuji moc za komentář týkající se mého blogu :) a kdy je možno narodit se ve znamení břízy

2 Syrion Syrion | Web | 16. března 2012 v 15:01 | Reagovat

[1]: Nemáš zač:) Stromy jsou rozepsaný v článku "Jaký jsem strom?", najdeš to všecko v rubrice :)

3 Milan Milan | E-mail | 21. března 2016 v 9:53 | Reagovat

zdravím, mám dotaz k tomu článku "jaký jsem strom", nenašel jsem nikde ten článek, jen Keltský horoskop, kde je odkaz zpět na "strom bříza", kde je článek jen o bříze - http://syrionblackheart.blog.cz/1203/briza . Děkuji Milan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama