Buk

22. března 2012 v 15:15 | Syrion |  Keltský horoskop
Buche - Fagus - beech
Mezi buky, pohleď, světlo tenké paprsky spřádá! (Werner Helwig)

Osobnost
Lidé narození ve znamení buku jsou krásní a ušlechtilí, tráví více času vysedáváním v koupelně, než na oněch večírcích, na které se právě chystají. Pokud jste partnerem buku, měli byste v tomto případě být obdaření velkou trpělivostí a pokud možno milovat módu, krásu a design a mít při sobě potřebné finance, abyste mohli okouzlit svůj vysněný protějšek. On si totiž jen tak něco nedovolí, protože jeho sklony k šetřivosti mohou tu a tam dosahovat až k extrému.
Buk je pro život skvěle naprogramovaný. Na jedné straně se projevuje veskrze prakticky a je plný životní energie, na straně druhé je však schopen hlubokých a ušlechtilých citů. Má obzvlášť dobře vyvinutou schopnost obratně hospodařit: je spořivý, ale ne lakomý ani rozhazovačný. Velmi dobře se hodí na vedoucí místa. Vždy pečlivě zváží pro a proti a nerad zbytečně riskuje. V životě nevyniká příliš velkou fantazií, dokonce při fantazírování zůstává "rozumný". Je však úžasným životním partnerem.
Buk si přeje všechno, co by podle jeho názoru každý člověk měl mít: pohodlný domov, děti a být slušně zaopatřený. Buk je domácký typ, dovolenou tráví nejraději v rodinném kruhu. V pokročilém věku prožije jeden nebo dva nebezpečné románky či dobrodružství.
Je téměř posedlý tím, aby se vždy udržel v dobré kondici: dieta, sport - hlavně aby si zachoval krásu a dobrou postavu co možná nejdéle.


O stromu
Buk je nejdůležitějším listnatým stromem střední Evropy, na tomto území se dříve nacházely rozsáhle bukové lesy. Buk snáší vápenité půdy stejně dobře jako půdy kyselé a nevadí mu růst ve stínu ostatních buků, je velmi tvrdým konkurentem pro ostatní lesní porost. Rozložitost a košatost, listy, které stejně dobře stíní jako propouštějí světlo, zastupuje mateřský princip; je však velmi dominantní a nedovolí, aby pod jeho střechou rostly jakékoliv jiné rostliny, proto se buku začalo po právu říkat Královna lesa (buk je v němčině rodu ženského).
Bukový popel má dezinfekční účinky, obsahuje ve velkém množství draselné sloučeniny, pro které se používal k bělení prádla a jako hnojivo. Bukové hobliny se používaly jako konzervační prostředek a ke kořenění octa, vína a uzených mas. Z dřevěného dehtu se vyráběl homeopatický prostředek, který pomáhal při žaludečních obtížích a krvácení.
Bukové listí je jedlé: v dubnu nebo květnu se sbírají čerstvé, právě rozvinuté světlezelené lístky, ze kterých je možné připravovat saláty. Mají mírnou nakyslou stahující chuť.
Bukvice opadávají v září až říjnu a jsou za syrova stejně chutné jako oříšky. Nemělo by se jich však jíst příliš velké množství najednou, neboť ve velkém mohou způsobovat nevolnost. Bukvice obsahují asi 16% oleje, proto se využívají k výrobě jedlého oleje a jemných mýdel.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama