Dub

12. března 2012 v 8:00 | Syrion |  Keltský horoskop
Eiche - Quercus - oak
Silný je dub a voda a kámen: a ty jim buď podoben! (druidská triáda)

Osobnost
Duby, to jsou lidé, z nichž životní energie přímo srší. Podivuhodně se probíjejí životem, jsou za všech okolností stálí a od svých plánů, které si předsevzali, neustupují. Jsou si vědomi toho, co dělají a mívají sklony k tomu, aby poučovali i své okolí, i když je o to nikdo nežádá. Po stránce zdravotní neexistuje strom, který by mohl v souteži s dubem obstát. Jejich houževnatost, odolnost vůči každému počasí a snížený práh citlivosti jsou vlastnosti takřka nepřekonatelné. V případě nemoci na sobě dub napřed bude zkoušed osvědčenou tradiční medicínu, než aby šel k lékaři, a bude se sám chtít dostat do své nejlepší formy, místo aby polehával.


K výjimečným vlastnostem dubu náleží statečnost. "Odvážný strom" by bylo pravděpodobně nejpřiléhavější indiánské jméno pro takový strom, který se postaví každému nebezpečí čelem a nikdy neustoupí před složitou životní situací. Takové srdnaté počínání ale nemusí vždy dopadnout nejlépe a lidé, kteří se zdržují v blízkosti dubů, udělají dobře, když se budou pečlivě starat o svou vlastní bezpečnost.
Dub je bytostí velmi tolerantní a vždy dbá na to, aby sebe i ostatní kolem nijak neomezoval a dopřál (sobě i druhým) dostatek prostoru. To ale neznamená, že je dubu lhostejné, jak to druhá osoba myslí například s věrností. Stálost je pro člověka narozeném v dubu to nejdůležitější, a pokud se s ním někdo pokusí zahrávat nebo dokonce podvádět, dá velmi výrazně najevo svůj hněv.


Dub se rád předvede jako dobrý hostitel, ale jako společník už tak oslnivý nebývá. Jeho názory často působí poněkud konzervativně a staromódně. Především ženy ve znamení dubu oplývají velkou dávkou sebevědomí. Nepotřebují žádného muže, o kterého by se mohly opřít. Ve všec oblastech jsou naprosto nezávislé a sebejisté. Často mají sklony přebírat ve vztahu vůdčí postavení.

O stromu
Dub, kterému se také říká "strom života", byl vždy symbolem udatnosti, moci a síly. Pro mnoho kultur je to strom stromů a proto je přiřazován těm nejvyšším božstvům. Keltové vysazovali posvátné háje plné dubů, pod těmi největšími pak probíhaly obětní rituály, jak veřejné, tak i tajné. Byl to pro ně královský strom; podle keltského jména "dair" nebo také "duir" dostali jméno kněží - druidové. Také stromoví elfové - dryády - chrání a pomáhají obzvlášť dubům, proto jsou tyto stromy od pradávna tak krásné a silné a jsou v centru obdivu a pozorování.
V tomto horoskopu stojí dub na jeho počátku. V abecedě stromů podle Gravese stojí na 7. místě. Gravesova abeceda má 13 písmen, stejně jako rok má 13 lunárních měsíců a dub má magickou sedmičku, která stojí přesně uprostřed, v polovině roku. Je jedním ze čtyř hlavních stromů, které připadají na dny slunovratu a rovnodennosti (všechny ostatní stromy se opakují na místech ležících proti sobě).


Dřevo dubu se nejvíce hodilo pro stavbu obydlí, ale i mostů, lodí, větrných mlýnů, sudů, nástrojů a jiných věcí, to proto, že netrpí žádnými škůdci a je velice pevné. Od středověku až do současnosti jsou duby důležité jako užitkové stromy pro těžbu dřeva a jako krmivo pro hospodářská zvířata. Je to skutečný "otec stromů": Poskytuje úkryt menším tvorům, jako jsou např. veverky, velkým zvířatům, jako jsou divoká prasata, si ráda pochutnají na žaludech, které si i sojky rády odnáší a zahrabávají jako zásoby na zimu; vysazují tak nové stromky. Prostě se o všechny příkladně stará. Na geologicky rozrušených místech, kde se jiným rostlinám nedaří, je to právě dub, který zde dokáže zakořenit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 evening dresses cocktail dresses evening dresses cocktail dresses | E-mail | Web | 14. ledna 2013 v 11:01 | Reagovat

I saw something else with this on another blog. Youve obviously spent a while on this. Well done!
http://www.askdresses.org/evening-dresses.html

2 Luďka Luďka | E-mail | Web | 29. července 2015 v 10:18 | Reagovat

Já mám doma z dubu nábytek a jeho vlastnosti tak nějak vidím i na sobě, také jsem tvrdá a neústupná :) http://www.seart.cz/

3 WaclawC WaclawC | E-mail | Web | 30. dubna 2017 v 18:47 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama