Fíkovník

12. března 2012 v 11:39 | Syrion |  Keltský horoskop
Feigebaum - Ficus - figtree
Z trnitého keře se nesklidí žádné fíky. (středověké přísloví)

Osobnost
Fíkovník je silná, ale poněkud svéhlavá osobnost, která se nelíbí každému. Ve svém úsudku je nezávislá a nestrpí žádné námitky. Za určitých okolností je schopná zajít dokonce tak daleko, že své protivníky utlačuje násilím.
Miluje život jako takový a obzvlášť ten rodinný. Ale necítí se dobře jen v rodinném kruhu, chtěl by být stále obklopen milujícími lidmi všeho druhu. Je vysloveně srdečný k dětem a zvířatům. V lásce je spíš nestálý, což mu často přináší komplikace, starosti a někdy dokonce bolest.
Má smysl pro humor a potají se přiznává k pohodlnosti a lenosti. Přesto stojí oběma nohama pevně na zemi a plánuje šikovně a cílevědomě. Jeho nadání a inteligence mají téměř vždy praktickou povahu.
Spojit svůj život s fíkovníkem se vyplatí. Člověk toho nebude nikdy litovat, ale také nemůže čekat žádné zázraky.


O stromu
Fíkovník je starý svatý strom. Již Bible vypráví, že Adam s Evou si po své vině upletli z fíkových listů zástěru - fíkovník tedy rostl už v ráji.
V Egyptě byl fíkovík sídlem mnoha bohyň, především bohyně Isis; šťávu z tohoto stromu pili hrdinové. Z tohoto téměř nehynoucího dřeva, "egyptského fíkovníku" (Ficus sycomorus), se vyráběly sarkofágy pro mumie. Ficus religiosa z Východní Indie je vysoký strom s velkou korunou; pod ním dosáhl Buddha osvícení.
V řecké mytologii nechala Demeter v Atice vyrašit ze země fíkovník jako dar Pythalosovi, který ji přátelsky přijal. Jeho vyvážení bylo zakázáno. Později se dostal do Říma; pověst vypráví, že bratry Rómula a Rema kojila vlčice právě pod fíkovníkem. Gumovník (Ficus elastica) - u nás pěstovaný většinou jako pokojová rostlina - je jedním ze stromů, z jejichž mízy se získává kaučuk (přírodní latex). Další oblíbenou a krásnou pokojovou rostlinou je Ficus benjamina. V jižním Německu rostou některé druhy fíkovníku také volně v přírodě. I v Chorvatsku fíkovník potkáte téměř na každém kroku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terez* Terez* | Web | 12. března 2012 v 11:48 | Reagovat

pěkné :))

2 simple wedding dresses simple wedding dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 23:16 | Reagovat

haha  the one who's posting the feedback Laughing
http://www.isdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama