Olivovník

19. března 2012 v 21:51 | Syrion |  Keltský horoskop
Ölbaum - Olea - olive tree
Tam, kde zrají hrozny, tam, kde kvetou mandloňové stromy, kde černohnědé oči dívkám září, kam sníh a mráz nikdy nedorazí, do této země olivových hájů veď naše kroky. (Orgetorix, vůdce helvetských Keltů)

Osobnost
Ačkoliv olivovník působí velmi nenápadně, přesto má v sobě kouzlo. Miluje slunce a teplo opravdových citů dokáže nechat rozkvést do celé jejich krásy. Pokud onemocní, tak v častém případě většinou revmatismem, který jej pak trápí a provází celý život.
Je rozumný a vyrovnaný, násilí a agresivnímu chování se vždy vyhýbá. Jeho obrovský smysl pro takt mu velí příliš se nevměšovat ostatním do života. Tahle tolerance a jistá zdrženlivost však neznamenají, že by mu záležitosti jeho přátel a bližních byly lhostejné, právě naopak, hluboce se jej dotýkají.
Jeho čistá duše, klidná povaha, silně vyvinutý smysl pro spravedlnost a empatické chování mu pomáhají pochopit život lidí kolem sebe a stát se součástí tohoto dění.
V lásce se zdá, že je zcela oproštěn od žárlivosti, protože ji sotva kdy dá najevo. Partnerovi dopřává volnost, i kdyby mu to mělo způsobovat bolest. To však není zmánkou slabosti nebo rezignace, je to zkrátka jeho životní filozofie. Olivovník je inteligentní, dokáže se zcela ponořit do sebe. Miluje knihy a rád vyhledává společnost vtipných a chytrých lidí. Olivovník přináší do domova štěstí a pohodu.


O stromu
Již staré antické národy uctívaly olivovník. Jeho sukovitá silueta, úzké šustivé stříbřité lístky a lahodné plody byly od nepaměti opěvovány.
Holubice, která přiletěla Noemovi zvěstovat, že země je opět připravena přimout lidi, nesla v zobáku olivovou ratolest. Olivovník je symbolem míru, spolu s fíkovníkem a vinnou révou pak byly symbolem bohatsví a štěstí. Bohyně Athéna, které byl olivovník zasvěcen, pomazávala své vyvolené válečníky olivovým olejem. Ten byl od pradávna používán k nejrůznějším účelům: jako potravina, při obětních obřadech, jako olej na svícení, k výrobě mastí nebo jako lék. Tělo navíc uvolňuje, posiluje a vyživuje, rozproudí tok energie. Je to jedna z nejúčinnějších látek k povzbuzení svalové činnosti nebo sliznic, které známe. Rozpouští zatvrdliny a má prohřívací efekt, používal se k ošetření vředů, hnisajících ran a jiných zánětů kůže nebo popálenin.
Olivovník je nenáročný, dobře se mu daří na neúrodné půdě. Jeho kvítky jsou téměř neviditelné.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama