Rulík zlomocný

8. března 2012 v 14:29 | Syrion |  Byliny
Latinský název: Atropa Bella-donna
Slovenský název: ľuľkovec zlomocný
Obecné názvy: Beladona, ďáblova bylina, čarodějova třešinka, bláznivá třešeň

Známý botanik profesor Henry Walters se roku 1915 zabýval možností křížení masožravých a jedovatých rostlin. Domníval se, že pokud by jedovaté rostliny měly semimuskulární systém masožravých rostlin, byly by nebezpečnější než cholera. Tento profesor tvrdil, že rostliny mají schopnost milovat a že mají paměť, což znamená, že také mohou nenávidět - jako zhrzení milenci. A právě rulík zlomocný byl podle něj plný nenávisti a záště.

Tahle trvalka roste na vlhkých místech, v listnatých lesích a na pasekách. Je vysoká asi tři stopy, má oválné, zašpičatělé listy a válcovitě zvonkovité hnědě nachové květy. Kvete od června do srpna, a až do listopadu postupně dozrávají tvrdé zelené plody do charakteristicky černých lesklých bobulí. Všechny části rostliny při rozemnutí nepříjemně zapáchají. Třebaže celá rostlina je jedovatá (jen odřít se o ni může vyvolat puchýře), největší riziko a pokušení představují černé bobule. Jsou známy případy smrtelných otrav rulíkem, ale i "lehkých" psychóz - bolesti hlavy, halucinace, slyšiny. Tahle temná "kouzla" rulík provádí pomocí alkaloidu zvaného atropin, který vyvolává zrychlení srdečního tepu, zmatenost, halucinace a záchvaty. Tyto příznaky jsou tak nepříjemné, že se atropin někdy přidává k potenciálně návykovým lékům na bolest, aby pacient nepropadl drogám. Poznat otravu pomáhá mnemotechnická pomůcka: "Zmatený jako zajíc, slepý jako netopýr, suchý jako kost, červený jako řepa - prostě úplný cvok." Tou cvokovatostí nebo ztřeštěností se v tomto případě myslí zmatená mluva, jasná známka otravy rulíkem.

Italské ženy si kapaly slabou tinkturu z rulíku do očí, aby se jim rozšířily zornice, věřily, že tak budou přitažlivější. Výraz bella-donna může tedy mít původ v této staré praktice, ale vyloučit nelze ani odvození od výrazu buona donna, což byl středověký medicinman, který léčil nemocné záhadnými odvary.Atropa v latinském názvu je dle jedné ze tří řeckých bohyň osudu (Moiry) zvané Atropos. Každá bohyně hrála svou roli v běhu lidského života: Klotho nit života rozpřádala, Lachesis ji rozvíjela a Atropos přestřihovala.

Sběr
Sbírá se list a kořen, pro magické účely i plod. Pozor, celá rostlina je prudce jedovatá, již několik bobulí může usmrtit dospělého člověka, dítě pouhé dvě bobule.

Užití v lékařství
Dříve lékaři používali jako anestetikum při operacích silně účinnou směs rulíku zlomocného, bolehlavu, mandragory, blínu, opia a dalších bylin. Atropin se v lékařství využívá dodnes a podává se jako protilátka při otravě nervovým plynem a zasažení pesticidy, dále k léčení astmatu, proti křečím a při nervových chorobách. Pro již zmíněný efekt rozšířených zornic se využívá také v očním lékařství.

Užití v magii
Pro magické účely je nejlepší ho sbírat o Valpuržině noci, v předvečer 1. máje. Rulík usnadňuje věštění a pomáhá získat vize. je to rostlina podsvětí, proto může napomoci při kontaktu se zemřelými. Bobule se používají při nekromancii.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama